Tulokset

Päivitetty 23.4.2017

KILPAILUTULOKSET


Pyörätuolitanssin Combi-luokissa toinen tanssijoista on pyörätuolinkäyttäjä ja toinen vammaton eli pystytanssija. Duo-luokissa kumpikin tanssija käyttää pyörätuolia. Tanssijat luokitellaan toimintakykynsä perusteella kahteen luokkaan kansainvälisen Paralympiakomitean (IPC) luokittelukäytännön mukaisesti.

Redance eli uudelleentanssi on järjestelmä, jossa kaikilleannetaan mahdollisuus kahteen tanssikierrokseen kilpailussa. Ensimmäisellä osiolla valitaan esim. puolet jatkoon menijöistä. Toisessa osiossa eli redance-kierroksella valitaan loput seuraavalle kierrokselle menijät. Redance- kierrokselle eivät osallistu ne parit ja tanssijat, jotka valittiin jatkoon heti ensimmäisessä osiossa.

COMBIPARI = Kilpailutuloksissa 1. mainitaan pyörätuolitanssija ja 2. pystytanssija
DUOPARI     = Vammaistanssija mainitaan ensimmäisenä. Molempien ollessa pyörätuolitanssijoita mainitaan mies tai vievä osapuoli ensin.

TANSSIT:
Vakiot: SW = hidas valssi - TG = tango - VW = wieninvalssi - SF = foxtrot - QS = quickstep
Latinalaistanssit: SB = samba - CH = cha cha - RB = rumba - PD = paso doble - JV = jive

 

WORLD PARA DANCE SPORT–KILPAILU
LACO SPORT CENTER CUIJK 14.–16.4.2017

 

Combi 1 Vakiotanssit (SW, TG, VW, SF & QS)

  1. Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Suomi
  2. Reiner Kober & Birgitte Habben-Kober, Saksa
  3. Tim Bijker & Marleen Bolwijn, Hollanti
  4. André Meijer & Marion van Ginkel, Hollanti
  5. Sjuul Walboomers & Denise Walboomers, Hollanti

Combi 1 Latinalaistanssit (SB, CH, RB, PD & JV)

  1. Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Suomi
  2. Gary Lyness & Paula Moulton, Iso-Britannia
  3. Sjuul Walboomers & Denise Walboomers, Hollanti

Duo 1 Vakiotanssit (SW, TG, VW, SF & QS)

  1. Valerii Bevziuk & Illona Slugnovyna, Ukraina
  2. Volodymyr Kernychvye & Snizhana Kernychna, Ukraina
  3. Gustav Antell & Karin Antell, Suomi

Duo 1 Latinalaistanssit (SB, CH, RB, PD & JV)

  1. Valerii Bevziuk & Illona Slugnovyna, Ukraina
  2. Volodymyr Kernychvye & Snizhana Kernychna, Ukraina
  3. Gustav Antell & Karin Antell, Suomi

Duo 2 Vakiotanssit (SW, TG, VW, SF & QS)

  1. Oeksandr Onischenko & Olena Chynca, Ukraina
  2. Pawel Karpinski & Joanna Reda, Puola
  3. Werner Kaiser & Brigitte Kroell, Itävalta
  4. Sander Deckx & Sofie Cox, Belgia
  5. Christiano Ecludes & Elia Silvana, Kap Verde
  6. Marcel Smet & Linda Kull, Belgia
  7. Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi

Duo 2 Latinalaistanssit (SB, CH, RB, PD & JV)

  1. Oleksandr Onishchenko & Olena Chynca, Ukraina
  2. Pawel Karpinski & Joanna Reda, Puola
  3. Werner Kaiser & Brigitte Kroell, Itävalta
  4. Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi


DUTCH OPEN & WORLD CUP

LACO SPORT CENTER CUIJK 14.–16.4.2017


Perjantai 14.4.

Debutant Single 1+2 (SW, QS & SB)

  1. Heidi Hamari-Martimo, Suomi
  2. Seppo Mertala, Suomi
  3. Pirjo Pappila, Suomi
  4. Kaisa Ojala, Suomi

Debutant Single 1 Freestyle

  1. Pirjo Pappila, Suomi

Lauantai 15.4.

Debutant Duo 1 (SW, QS & SB)

  1. Marja Koren & Nastija Fijolic, Slovenia
  2. Lugo Zander & Monika Topp, Saksa
  3. Connie Skov & Karina Frederiksen, Tanska
  4. Amaury Delau & Opheline Loridan, Belgia
  5. Raphael Dupriez & Sara Gregit, Belgia
  6. Kaisa Ojala & Pirjo Pappila, Suomi

Debutant Duo 2 (SW, QS & SB)

  1. Seppo Mertala & Heidi Hamari-Martimo, Suomi
  2. Jan Antonsson & Teresé Antonsson, Ruotsi
  3. Frenze Huth & Gesine Nielsen, Saksa
  4. Stephanie Hollanders & Mary Groenendijk, Hollanti
  5. Jan Coenegracht & Nancy Willems, Belgia
  6. Ali Ben Azrak & Jennifer Guiot, Belgia
  7. Martin Morgane & Celine Verbecke, Belgia

Amateur Combi 1 Latinalaistanssit (SB, CH, RB & JV)

  1. Sofia Brenka & Sofia Prazdnova, Valkovenäjä
  2. Deja Kuclar Petrovic & Martina Smodis, Slovenia
  3. Nina Wabra Jakic & Anja Jersan, Slovenia
  4. Katy Neubauer & Katrin Siegert, Saksa
  5. Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Suomi
  6. Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi
  7. Annika Schmalenberg & Cornelia Breindl, Saksa
  8. Arnold van der Klauw & Meriam van der Klauw, Hollanti

Sunnuntai 16.4.

Debutant Duo 1 (SW, QS & SB)

  1. Marja Koren & Nastija Fijolec, Slovenia
  2. Connie Skov & Karina Frederiksen, Tanska
  3. Kaisa Ojala & Pirjo Pappila, Suomi

Debutant Duo 2 (SW, QS & SB)

  1. Gesine Nielsen & Frenze Huth, Saksa
  2. Jan Antonsson & Teresé Antonsson, Ruotsi
  3. Seppo Mertala & Heidi Hamari-Martimo, Suomi
  4. Sander Smit & Annamarie Smit, Hollanti
  5. Nancy Willems & Jan Coenegrachts, Belgia

Amateur Combi 1 Vakiotanssit (SW, TG, VW & QS)

  1. Martina Smodis & Deja Kuclar Petrovic, Slovenia
  2. Sofia Prazdnova & Sofia Brenka, Valkovenäjä
  3. Nina Wabra Jakic & Anja Jersan, Slovenia
  4. Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Suomi
  5. Rosi van Dorpe & Jean-Claude van Dorpe, Belgia
  6. Jimmy van Onna & Kelly van Onna, Hollanti

Seniori Combi 1 Vakiotanssit (SW, TG, VW, SF & QS)

  1. Reiner Kober & Birgit Habben-Kober, Saksa
  2. Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi
  3. Anja Jansen & Annemiek van Bergen, Hollanti
  4. Plony van der Kaa & Karin Terbonssen, Hollanti
  5. Ben van Vugt & Arna van Vugt, Hollanti
  6. Arnold van der Klauw & Meriam van der Klauw, Hollanti


TUOMARIT:
Vladislava Kostak, Ukraina
Pippa Roberts, Malta
Gina Sepp, Hollanti
Ray Bulpitt, Iso-Britannia
Jef Boudewijns, Belgia
Monika Gräf, Saksa
Ger van Zandwijk, Hollanti
 

Lisää kilpailutuloksia löydät täältä


****************************************************************************************************

 

SUOMEN MESTARUUS- JA SUOMI OPEN–KILPAILUT
VALIDIA KUNTOUTUS HELSINKI 18.3.2017

 

SM-kilpailu

SM Single 2 naiset

  1. Birgitta Starast – UP ry, Helsinki
  2. Sirpa Leppänen  PirPy ry, Tampere

Suomi Openkilpailu

Suomi Open Champion Single 1+2 naiset

  1. Birgitta Starast UP ry, Helsinki
  2. Sirpa Leppänen – PirPy ry, Tampere
  3. Pirjo Pappila – Stepping Out ry, Oulu

Suomi Open Senior Combi 1

  1. Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen – Wendarit ry, Porvoo
  2. Sirpa Leppänen & Jukka Liedenpohja – PirPy ry, Tampere
  3. Otto Räsänen & Marja-Terttu Lindfors – Wendarit ry, Porvoo

Suomi Open Freestyle Single Naiset 1

  1. Kristiina Ylijoki – Stepping Out ry, Oulu
  2. Pirjo Pappila – Stepping Out ry, Oulu

Suomi Open Tulokkaat Combi 1

  1. Jouko Patokoski & Sinikka Myllyoja – Tanssii Tätien Kanssa ry, Tornio
  2. Joni Tyynelä & Miisa Tyynelä – KSPT ry, Jyväskylä

Suomi Open Tulokkaat Combi 2

  1. Esa Lappalainen & Aino Tammisto  PirPy ry, Tampere
  2. Teija Karisaari-Kittilä & Raija Pesonen  Tanssii Tätien Kanssa ry, Tornio
  3. Timo Simola & Hilla Turtiainen – Terpsikerho ry, Kouvola

Suomi Open Tulokkaat Duo 1+2

  1. Salla Kaikkonen & Jenni Anttila – Stepping Out ry, Oulu
  2. Seppo Mertala & Heidi Hamari-Martimo – Stepping Out ry, Oulu
  3. Pirjo Pappila & Kaisa Ojala  Stepping Out ry, Oulu

Suomi Open Tulokkaat Single 1

  1. Tomi Salo – UP ry, Helsinki
  2. Kaisa Ojala  Stepping Out ry, Oulu
  3. Kristiina Ylijoki  Stepping Out ry, Oulu
  4. Pasi Tohmo – UP ry, Helsinki

Suomi Open Tulokkaat Single 2

  1. Salla Kaikkonen  Stepping Out ry, Oulu
  2. Heidi Hamari-Martimo  Stepping Out ry, Oulu
  3. Jenni Anttila  Stepping Out ry, Oulu
  4. Seppo Mertala  Stepping Out ry, Oulu

 

SM- JA SUOMI OPEN -KILPAILUN SYMPPISPARIN KIERTOPALKINTO
  – lahjoittajana Timo Pyykkönen
  2017:  Salla Kaikkonen & Jenni Anttila, Stepping Out


TUOMARIT:
Markku Keränen, Oulu
Mikko Ahti, Piikkiö
Tuula Brofeldt, Espoo
Päivi Honkanen, Loviisa
Arto Petjala, Kajaani

LUOKITTELIJAT:
Pia Keränen, Oulu
Ritva Rahkonen, Raisio

 

SUOMEN MESTARUUS- JA SUOMI OPENKILPAILUT
HELSINGIN MESSUKESKUS 17.3.2017

 

Suomi Open Combi 1+2 Latinalaistanssit

  1. Maksim Sedakov & Svetlana Kukushkina, Venäjä
  2. Viacheslav Osipov & Galina Ryzhkova, Venäjä
  3. Sergey Antonov & Anna Bogatyreva, Venäjä
  4. Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Suomi
  5. Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Suomi

Suomi Open Combi 1 Vakiotanssit

  1. Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Suomi
  2. Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Suomi
  3. Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi
  4. Otto Räsänen & Marja-Terttu Lindfors, Suomi

Suomi Open  Duo 1+2 Latinalaistanssit

  1. Sergey Antonov & Aleksandra Berdnik, Venäjä
  2. Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi
  3. Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi
  4. Gustav Antell & Karin Antell, Suomi

Suomi Open Duo 1+2 Vakiotanssit

  1. Sergey Antonov & Aleksandra Berdnik, Venäjä
  2. Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi
  3. Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi
  4. Gustav Antell & Karin Antell, Suomi

Suomen mestaruuskilpailu

SM Combi 1+2 Latinalaistanssit

  1. Timo Pyykkönen & Tuuli Harju – Terpsikerho, Kouvola
  2. Sirkka Saarinen & Annika Välimaa – PirPy ry, Tampere

SM Combi 1 Vakiotanssit

  1. Timo Pyykkönen & Tuuli Harju – Terpsikerho, Kouvola
  2. Sirkka Saarinen & Annika Välimaa – PirPy ry, Tampere
  3. Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen – Wendarit ry, Porvoo
  4. Otto Räsänen & Marja-Terttu Lindfors – Wendarit ry, Porvoo

SM Duo 1+2 Latinalaistanssit

  1. Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis – PirPy ry, Tampere
  2. Karl Andersson & Hanna Ihantola – PirPy ry, Tampere
  3. Gustav Antell & Karin Antell – Wendarit ry, Porvoo

SM Duo 1+2 Vakiotanssit

  1. Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis – PirPy ry, Tampere
  2. Karl Andersson & Hanna Ihantola – PirPy ry, Tampere
  3. Gustav Antell & Karin Antell – Wendarit ry, Porvoo


TUOMARIT:
Petr Odstrcil, Tsekin tasavalta
Erika Kappet, Viro
Carola Tuokko, Suomi
Marek Chojnacki, Puola
Peter Maxwell, Iso-Britannia


****************************************************************************************************

 

LUMIVAKIOTVAKIOTANSSIKILPAILUT
VALIDIA KUNTOUTUS HELSINKI 28.1.2017

 

Tulokkaat Duo 1 (SW, TG, SB)

  1. Pirjo Pappila & Kaisa Ojala, Oulu

Tulokkaat Combi 2 (SW, TG, SB)

  1. Anna Kovacs-Voipio & Annamari Pulliainen, Kuopio

Seniori Combi 1 Vakiot (SW, TG, VW, SF, QS)

  1. Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo
  2. Otto Räsänen & Marja-Terttu Lindfors, Porvoo

Tulokkaat Single 1 (SW, SB)

  1. Jenni Anttila, Simo
  2. Tomi Salo, Vantaa - UP ry!
  3. Pasi Tohmo, Vihti - UP ry!
  4. Pirjo Pappila, Oulu
  5. Kaisa Ojala, Oulu

Champion Single 2 Vakiot (SW, TG)

  1. Birgitta Starast, Helsinki - UP ry!
  2. Sirpa Leppänen, Tampere

Champion Duo 2 Vakiot (SW, TG, VW, SF, QS)

  1. Karl Andersson & Hanna Ihantola, Tampere
  2. Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo

Champion Combi 1 Vakiot (SW, TG, VW, SF, QS)

  1. Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Kouvola - UP ry!
  2. Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Tampere

 

TUOMARIT:
Michael Webel, Saksa
Aino Istanmäki, Suomi
Harri Kokkonen, Suomi


****************************************************************************************************

 

MALTA OPEN DANCE SPECTACULAR
MSIDA, MALTA 26.-27.11.2016

 

Championship Combi Class 1 Standard

  1. sija: Andre Meijer & Marjon van Ginke, Hollanti
  2. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi
  3. sija: Heidi Samec & Klaartje Peters, Belgia
  4. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi

Championship Duo Class 2 Standard

  1. sija: Ellen Bervoets & Greet Bervoets, Belgia
  2. sija: Danny Castien & Miranda Moleman, Hollanti
  3. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi - UP ry!
  4. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi

Championship Duo Class 2 Latin

  1. sija: Ellen Bervoets & Greet Bervoets, Belgia
  2. sija: Danny Castien & Miranda Moleman, Hollanti
  3. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi
  4. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi - UP ry!

Senior Combi Class 1 Standard

  1. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi

Single Women 1+2

  1. sija: Jessy van der Pol, Hollanti
  2. sija: Johanna Reda, Puola
  3. sija: Pamela Heymans, Saksa
  4. sija: Birgitta Starast, Suomi - UP ry!
  5. sija: Frans Kersten / Roelie Kersten, Hollanti


TUOMARIT:
Gerrie van Dijk, Hollanti
Jutta Pastor, Saksa
Mario Buttigleg, Malta
Alistair Chetcuti, Malta
Wim Gevaert, Belgia
Andrej Micunet, Slovenia
Andrej Novotny, Slovakia
Ed van de Vall, Hollanti

 

♦ Lisää kilpailun tuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************
 

IPC WCD EUROPEAN CHAMPIONSHIPS
KOSICE, SLOVAKIA 28.30.10.2016

 

Duo Standard Class 1

  1. sija: Illona Slugovyna & Valeriy Bevzyuk, Ukraina
  2. sija: Vladimir Kernichny & Snejana Kernichnaya, Ukraina
  3. sija: Karin Antell & Gustav Antell, Suomi

Duo Standard Class 2

  1. sija: Oleksandr Onischenko & Olena Chynka, Ukraina
  2. sija: Pawel Karpinski & Joanna Reda, Puola
  3. sija: Werner Kaiser & Brigitte Kroell, Itävalta

      6. sija: Leevi Ketonen & Zaida Launis, Suomi

Duo Latin Class 1+2

  1. sija: Pawel Karpinski & Joanna Reda, Puola
  2. sija: Olena Chynka & Oleksandr Onishchenko, Ukraina
  3. sija: Maytal Wax & Shlomo Dahan, Israel

      7. sija: Leevi Ketonen & Zaida Launis, Suomi
      8. sija: Karin Antell & Gustav Antell, Suomi


Combi Standard Class 1

  1. sija: Helena Kasicka & Peter Vidasic, Slovakia 
  2. sija: Veranika Kasach & Aliaksei Zukhtsikau, Valko-Venäjä
  3. sija: Maria Gazdikova & Maros Olejar, Slovakia
  4. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi

      9. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi


Combi Standard Class 2

  1. sija: Hanna Harchakova & Roman Usmanov, Valko-Venäjä
  2. sija: Iryna Makeichyk & Yauhen Yarmoshka, Valko-Venäjä
  3. sija: Nataliya Kolesova & Andrii Tovstyi, Ukraina

Combi Latin Class 1

  1. sija: Helena Kasicka & Peter Vidasic, Slovakia
  2. sija: Darya Kulsh & Aliaksandr Liakhovich, Valko-Venäjä 
  3. sija: Hanna Siratsiuk & Ihar Kuliashou, Valko-Venäjä

      8. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi


Combi Latin Class 2

  1. sija: Olena Dankevych & Ivan Zamiga, Ukraina
  2. sija: Pawel Karpinski & Nadine Kinczel, Puola
  3. sija: Katarzyna Bloch & Marek Zaborowski, Puola

Single Men 1+2

  1. sija: Ivan Zamiga, Ukraina
  2. sija: Erik Machens, Saksa
  3. sija: Pawel Karpinski, Puola

Single Women 1

  1. sija: Illona Slugovyna, Ukraina
  2. sija: Vital Zinger, Israel
  3. sija: Darya Kulsh, Valko-Venäjä

Single Women 2

  1. sija: Olena Chynka, Ukraina
  2. sija: Katarzyna Bloch, Puola
  3. sija: Sanja Vukasinovic, Itävalta

Single Freestyle Women 1+2

  1. sija: Olena Chynka, Ukraina
  2. sija: Sanja Vukasinovic, Itävalta
  3. sija: Katarzyna Bloch, Puola
  4. sija: Sofie Cox, Belgia

Combi Freestyle 1

  1. sija: Helena Kasicka & Peter Vidasic, Slovakia
  2. sija: Maria Gazdikova & Maros Olejar, Slovakia
  3. sija: Vital Zinger & Ziv Sean Shabtay, Israel

Combi Freestyle 2

  1. sija: Katarzyna Bloch & Marek Zaborowski, Puola
  2. sija: Adam Greenfield & Natalia Ilchenko, Israel
  3. sija: Maria Dutkova & Martin Solc, Slovakia


♦ Lisää EM-kilpailujen tuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************
 

PYÖRÄTUOLITANSSIN VÄST-CUPKILPAILU
VESSIGEBRO, RUOTSI 9.10.2016

 

Duo 2 Modern vals

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi – UP ry!
  2. sija: Andrew Hall & Josefine Steenari, Ruotsi

Combi & Duo 2 Tango

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi (Duo 2) – UP ry!
  2. sija: Zanna Petersson & Håkan Ramsén, Ruotsi (Combi 2)
  3. sija: Linda Hedman & Thea Hedman, Ruotsi (Combi 2)

Combi & Duo 2 Samba

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi (Duo 2) – UP ry!
  2. sija: Linda Hedman & Thea Hedman, Ruotsi (Combi 2)


TUOMARIT:
Margaretha Donosa, Ruotsi
Tobias Svensson, Ruotsi
Håkan Mårtensson, Ruotsi


****************************************************************************************************
 

IPC BELGIAN OPEN–PYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILU

LOMMEL, BELGIA 30.9.-1.10.2016

 

IPC Combi Latin Class 1

  1. sija: Changwoo Han & Jini Ruy, Korea
  2. sija: Helena Kasicka & Peter Vidasic, Slovakia
  3. sija: Nassim El Harbas & Nayara Palazon Nebra, Espanja
  4. sija: Maria Gazdikova & Maros Olejar, Slovakia
  5. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi
  6. sija: Alina Meissner & Thomas Laschke, Saksa

IPC Combi Stardard Class 1

  1. sija: Hyejeong Jang & Jaewoo Lee, Korea
  2. sija: Helena Kasicka & Peter Vidasic, Slovakia
  3. sija: Oknam Noh & Seoung Jin, Korea
  4. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi
  5. sija: Petra Kolberova & Adam Juraj, Slovakia
  6. sija: Maria Gazdikova & Maros Olejar, Slovakia

      9. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi


TUOMARIT:
Konstantin Vasilev, Venäjä
Hans-Jürgen Burger, Saksa
Eduard Casasampere, Espanja
Iwona Ciok, Puola
Ger van Zandwijk, Hollanti
Lucienne Swinnen, Belgia
Karina Geerts-Vercammen, Belgia


♦ Lisää kilpailutuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************

IPC SUOMI OPEN 2016

KISAKALLION URHEILUOPISTO, LOHJA 30.4.-1.5.

 

IPC Combi Latin 1 

  1. sija: Valeriy Bevziuk & Veronika Pedchenko, Ukraina
  2. sija: Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Suomi

IPC Combi Latin 2 

  1. sija: Maksim Sedakov & Svetlana Kukushkina, Venäjä
  2. sija: Viacheslav Osipov & Galina Ryzhkova, Venäjä
  3. sija: Marek Zaborovski & Katarzyna Bloch, Puola
  4. sija: Sergey Antonov & Anna Bogatyreva, Venäjä
  5. sija: Gary Lyness & Paula Moulton, Iso-Britannia
  6. sija: Iko Iakobidze & Ketevan Zazanashvili, Georgia

IPC Combi Standard 1 

  1. sija: Peter Vidasik & Helena Kašická, Slovakia
  2. sija: Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Suomi
  3. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi
  4. sija: Tim Bijker & Marleen Bolwijn, Hollanti

IPC Combi Standard 2

  1. sija: Stanislav Sheshukov & Tatiana Skvortsova, Venäjä
  2. sija: Andrii Tovstyi & Natalia Kolesova, Ukraina
  3. sija: Dmytro Churchun & Nadiia Sivak, Ukraina
  4. sija: Marek Zaborovski & Katarzyna Bloch, Puola
  5. sija: Mykhaylo Saveliev & Nataliia Bespalova, Ukraina

IPC Duo Latin 2 (combined)

  1. sija: Ivan Sivak & Nadiia Sivak, Ukraina
  2. sija: Ivan Selinskii & Mariia Maraleva, Venäjä
  3. sija: Werner Keiser & Brigitte Kroel, Itävalta
  4. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi
  5. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi

IPC Duo Standard 2 (combined)

  1. sija: Ivan Sivak & Nadiia Sivak, Ukraina
  2. sija: Werner Keiser & Brigitte Kroel, Itävalta
  3. sija: Ivan Selinskii & Mariia Maraleva, Venäjä
  4. sija: Cornelis van Roon & Mijang Chen, Hollanti
  5. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi
  6. sija: Marcel Smet & Linda Küll, Belgia
  7. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi

Single Ladies 2 (combined)

  1. sija: Galina Ryzhkova, Venäjä
  2. sija: Sanja Vukasonovic, Itävalta
  3. sija: Katarzyna Bloch, Puola
  4. sija: Brigitte Kroell, Itävalta
  5. sija: Kseniia Giniiatullina, Venäjä
  6. sija: Pamela Heymanns, Saksa

Single Men 2

  1. sija: Maksim Sedakov, Venäjä
  2. sija: Erik Machens, Saksa
  3. sija: Sergey Antonov, Venäjä
  4. sija: Robert Pleininger, Itävalta
  5. sija: Ivan Selinskii, Venäjä

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN 7. SM 2016KILPAILUT
KISAKALLION URHEILUOPISTO, LOHJA 30.4.-1.5.

 

Combi 1 vakiotanssit

  1. sija: Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Kouvola
  2. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, PirPy 

Duo 1 Latinalaistanssit

  1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, PirPy
  2. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Wendarit 

Duo 2 Latinalaistanssit

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, UP
  2. sija: Kalle Andersson & Hanna Ihantola, PirPy 

Duo 2 vakiotanssit (yhdistetty)

  1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, PirPy 
  2. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, UP 
  3. sija: Kalle Andersson & Hanna Ihantola, PirPy
  4. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Wendarit 

Single 1 naiset

  1. sija: Tuuli Harju, Kouvola 
  2. sija: Tinja Toivonen, UP

Single 2 naiset

  1. sija: Birgitta Starast, UP 
  2. sija: Sirpa Leppänen, PirPy

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN 3. SUOMI OPEN 2016KILPAILUT
KISAKALLION URHEILUOPISTO, LOHJA 30.4.-1.5.

 

Champion Combi Standard 1 (yhdistetty)

  1. sija: Timo Pyykkönen & Tuuli Harju, Suomi / Kouvola
  2. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi / PirPy 
  3. sija: Manfred Haak & Christine Engeldhardt, Saksa

Champion Duo Latin 1

  1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi / PirPy
  2. sija: Annika Schmalenberg & Nicole Wodrich, Saksa
  3. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi / Wendarit 

Champion Duo Latin 2

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi / UP 
  2. sija: Kalle Andersson & Hanna Ihantola, Suomi / PirPy 

Champion Duo Standard 2 (yhdistetty)

  1. sija: Annika Schmalenberg & Nicole Wodrich, Saksa
  2. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi / PirPy 
  3. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi / UP 
  4. sija: Kalle Andersson & Hanna Ihantola, Suomi / PirPy 
  5. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi / Wendarit 

Champion Single Ladies 1

  1. sija: Tuuli Harju, Suomi / Kouvola
  2. sija: Tinja Toivonen, Suomi / UP

Champion Single Ladies 2

  1. sija: Birgitta Starast, Suomi / UP
  2. sija: Sirpa Leppänen, Suomi / PirPy 

Senior Combi Standard 2 (yhdistetty)

  1. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi / Wendarit
  2. sija: Manfred Haak & Christine Engeldhardt, Saksa
  3. sija: Otto Räsänen & Marja-Terttu Lindfors, Suomi / Wendarit 

Pre-champion Combi Latin 2

  1. sija: André Eichhorn & Marina Eichhorn, Saksa
  2. sija: Jyrki Vesikko & Sari Mukkala, Suomi / Stepping Out 

Pre-champion Combi Standard 2

  1. sija: André Eichhorn & Marina Eichhorn, Saksa
  2. sija: Jyrki Vesikko & Sari Mukkala, Suomi / Stepping Out 
  3. sija: Pekka Laine & Teija Kustula, Suomi / KSPT 

Tulokkaat Combi 1 (lauantai)

  1. sija: Jouko Patokoski & Sinikka Myllyoja, Suomi / Tornio 
  2. sija: Sirkka Saarinen & Pia Koponen, Suomi / PirPy 
  3. sija: Minna Kaasalainen & Hanna Palviainen, Suomi / PirPy 
  4. sija: Joni Tyynelä & Miisa Niittyniemi, Suomi / KSPT
  5. sija: Maija-Liisa Kohonen & Sari Siekkeli, Suomi / KSPT 

Tulokkaat Combi 1 (sunnuntai)

  1. sija: Sirkka Saarinen & Pia Koponen, Suomi / PirPy 
  2. sija: Jouko Patokoski & Sinikka Myllyoja, Suomi / Tornio 
  3. sija: Minna Kaasalainen & Hanna Palviainen, Suomi / PirPy 
  4. sija: Joni Tyynelä & Miisa Niittyniemi, Suomi / KSPT
  5. sija: Maija-Liisa Kohonen & Sari Siekkeli, Suomi / KSPT 

Tulokkaat Combi 2 (lauantai)

  1. sija: Markus Vogel & Elisabeth Klimmeck, Saksa
  2. sija: Esa Lappalainen & Aino Tammisto, Suomi / PirPy 
  3. sija: Annamari Pulliainen & Anna Kovács-Voipio, Suomi / Kuopio 
  4. sija: Emma Honkanen & Maria Saarela, Suomi / Kuopio 
  5. sija: Markus Mäkelä & Päivi Tegelberg, Suomi / Seinäjoki 

Tulokkaat Combi 2 (sunnuntai)

  1. sija: Markus Vogel & Elisabeth Klimmeck, Saksa
  2. sija: Annamari Pulliainen & Anna Kovács-Voipio, Suomi / Kuopio 
  3. sija: Emma Honkanen & Maria Saarela, Suomi / Kuopio 
  4. sija: Markus Mäkelä & Päivi Tegelberg, Suomi / Seinäjoki 

Tulokkaat Duo 2 yhdistetty (lauantai)

  1. sija: Seppo Mertala & Heidi Hamari-Martimo, Suomi / Stepping Out 
  2. sija: Rami Isomäki & Janette Isomäki, Suomi / PirPy 

Tulokkaat Duo 2 yhdistetty (sunnuntai)

  1. sija: Seppo Mertala & Heidi Hamari-Martimo, Suomi / Stepping Out 
  2. sija: Rami Isomäki & Janette Isomäki, Suomi / PirPy

Tulokkaat Single 1 (lauantai)

  1. sija: Annika Schmalenberg, Saksa
  2. sija: Tomi Salo, Suomi / UP
  3. sija: Pirjo Pappila, Suomi / Stepping Out
  4. sija: Pasi Tohmo, Suomi / UP
  5. sija: Karoliina Välimäki, Suomi / Stepping Out 

Tulokkaat Single 1 (sunnuntai)

  1. sija: Annika Schmalenberg, Saksa
  2. sija: Tomi Salo, Suomi / UP 
  3. sija: Pirjo Pappila, Suomi / Stepping Out 
  4. sija: Pasi Tohmo, Suomi / UP 
  5. sija: Karoliina Välimäki, Suomi / Stepping Out 

Tulokkaat Single 2 (lauantai)

  1. sija: Nicole Wodrich, Saksa
  2. sija: Heidi Hamari-Martimo, Suomi / Stepping Out 
  3. sija: Jenni Anttila, Suomi / Tornio 
  4. sija: Seppo Mertala, Suomi / Stepping Out 

Tulokkaat Single 2 (sunnuntai)

  1. sija: Nicole Wodrich, Saksa
  2. sija: Heidi Hamari-Martimo, Suomi / Stepping Out 
  3. sija: Seppo Mertala, Suomi / Stepping Out 
  4. sija: Jenni Anttila, Suomi / Tornio

 

  SM- JA SUOMI OPEN -KILPAILUN SYMPPISPARIN KIERTOPALKINTO
  – lahjoittajana Timo Pyykkönen
  2016:  Sirkka Saarinen & Pia Koponen, Tampere/Nokia

 

TUOMARIT:
Corrie von Hugten, Hollanti
Konstantin Vasilev, Venäjä
Iwona Ciok, Puola
Michael Webel, Saksa
Katarina Baluchova, Slovakia
Mikko Ahti, Suomi
Carola Tuokko, Suomi


****************************************************************************************************
 

HOLLAND DANS SPEKTAKEL: DUTCH OPEN AND WORLD CUP
CUIJK, HOLLANTI
26.-27.3.2016


World Cup Combi 1 Vak (Tanssit SW, TG, SF, VW & QS)

  1. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi
  2. sija: Birgit Habben-Kober & Reiner Kober, Saksa
  3. sija: Marleen Bolwijn & Tim Bijkers, Hollanti
  4. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi
  5. sija: Marion van Ginkel & Andre Meijer, Hollanti
  6. sija: Sjuul Walboomers & Denise Walboomers, Hollanti

World Cup Combi 1 Lat (SB, CH, RB, PD & JV)

  1. sija: Nassin el Habbas & Nayara Palazon, Espanja
  2. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi
  3. sija: Chaeli Mycroft & Damian Michaels, Etelä-Afrikka
  4. sija: Veronique ten Brink & Eugene Terbonssen, Hollanti
  5. sija: Sjuul Walboomers & Denise Walboomers, Hollanti
  6. sija: Else Piek & Nanda Kuijltjes, Hollanti

World Cup Duo 1 Vak (SW, TG, SF, VW & QS)

  1. sija: Melanie Baptista & Kim Vandersteen, Belgia
  2. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi
  3. sija: Margareth de Wilde & Tineke vd Linde, Hollanti
  4. sija: Bianca Bakker & Maaike Kersten, Hollanti
  5. sija: Greet Kenis & Klaartje Peeters, Belgia

World Cup Duo 1 Lat (SB, CH, RB, PD & JV)

  1. sija: Jessica van Schaik & Carla Stolwijk, Hollanti
  2. sija: Kim Vandersteen & Melanie Baptista, Belgia
  3. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi
  4. sija: Joep Kurstjens & Iris Kurstjens, Hollanti
  5. sija: Klaartje Peeters & Greet Kenis, Belgia
  6. sija: Margareth de Wilde & Tineke van der Linde, Hollanti

Senior Combi 1 Vak (SW, TG, SF, VW & QS)

  1. sija: Birgit Habben-Kober & Reiner Kober, Saksa
  2. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi
  3. sija: Anja Jansen & Annemiek van Bergen, Hollanti
  4. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Suomi
  5. sija: Arnold van der Klauw & Meriam van der Klauw, Hollanti

Amateur Combi 1 Lat (SB, CH, RB & JV)

  1. sija: Sofia Brenka & Sofia Prazdnova, Valko-Venäjä
  2. sija: Alina Meissner & Thomas Laschke, Saksa
  3. sija: Deja Kuclar Petrovic & Ines Golobic, Slovenia
  4. sija: Nicole Kuster & Dagmar ter Pelkwijk, Hollanti
  5. sija: Nastija Fijolic & Sara Strirn, Hollanti
  6. sija: Johnny Pedersen & Lena Serjero, Tanska

      8.-9. sija: Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Suomi
 

Amateur Duo 2 Vak (SW, TG, VW & QS)

  1. sija: Amy Bray & Abbie-Gayle Higgins, Iso-Britannia
  2. sija: Devona Boessen & Shardee Boessen, Belgia
  3. sija: Jean-Claude VanDorpe & Rosi VanDorpe, Belgia
  4. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi
  5. sija: Danny Castien & Miranda Moleman, Hollanti
  6. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi

Amateur Duo 2 Lat (SB, CH, RB & PD)

  1. sija: Amy Bray & Abbie-Gayle Higgins, Iso-Britannia
  2. sija: Ron de Fiouw & Marisca van der Pol, Hollanti
  3. sija: Devona Boessen & Shardee Boessen, Belgia
  4. sija: Jordy de Klein & Cindy Roelofsen, Hollanti
  5. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi
  6. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi

Debutant Duo 1 (26.3.) (SB, TG & QS)

  1. sija: Bo Christiansen & Karina Frederiksen, Tanska
  2. sija: Martina Smodis & Nastija Fijolic, Slovenia
  3. sija: Regina Dill & Nicole Wiedemann, Saksa
  4. sija: Seppo Mertala & Pirjo Pappila, Suomi
  5. sija: Anita Holman & Wim Alberts, Hollanti
  6. sija: Anne Walter & Andrea Krause, Saksa

Debutant Duo 1 (27.3.)

  1. sija: Bo Christiansen & Karina Frederiksen, Tanska
  2. sija: Regina Dill & Nicole Wiedemann, Saksa
  3. sija: Martina Smodis & Nastija Fijolic, Slovenia
  4. sija: Seppo Mertala & Pirjo Pappila, Suomi
  5. sija: Anne Walter & Andrea Krause, Saksa
  6. sija: Chantal Willemse & Marja van der Berg, Hollanti.


****************************************************************************************************
 

IPC WCD WORLD CHAMPIONSHIP
ROOMA, ITALIA 7.-8.11.2015

 

Duo Standard Class 1

  1. sija: Hye-Jeong Jang & Young-Ho Lee, Etelä-Korea 
  2. sija: Illona Slugovyna & Valeriy Bevzyuk, Ukraina 
  3. sija: Maria Peña & Eduardo Nuñez, Meksiko 
  4. sija: Ruzanna Kazarian & Aleksei Fotin, Venäjä 
  5. sija: Snejana Kernichnaya & Vladimir Kernichny, Ukraina 
  6. sija: Karin Antell & Gustav Antell, Suomi

Combi Standard Class 1

  1. sija: Helena Kasicka & Peter Vidasic, Slovakia 
  2. sija: Hye-Jeong Jang & Jaewoo Lee, Etelä-Korea 
  3. sija: Veranika Kasach & Aliaksei Zukhtsikau, Valkovenäjä 
  4. sija: Aidana Beglenova & Ardak Otorbayev, Kazakstan 
  5. sija. Maria Gazdikova & Maros Olejar, Slovakia 
  6. sija: Anastasia Vasilenko & Kirill Kiriukhantsev, Venäjä 
  7. sija: Anna Vaishbein & Gil Mazor, Israel 
  8. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi  UP ry!
  9. sija: Yoko Ada & Mitsutero Ada, Japani
  10. sija: Marlen Bolwijn & Timotheus Bijker, Hollanti
  11. -12. sija: Birgit Habben-Kober & Reiner Kober, Saksa
  12. -11. sija: Piera Monica Favini & Massimo Calo, Italia
  13. sija: Bodil Sørensen & Bjorn Sørensen, Norja

Combi Latin Class 1

  1. sija: Darya Kulsh & Aliaksandr Liakhovich, Valkovenäjä 
  2. sija: Helena Kasicka & Peter Vidasic, Slovakia
  3. sija: Hanna Siratsiuk & Ihar Kuliashou, Valkovenäjä 
  4. sija: Veranika Kasach & Aliaksei Zukhtsikau, Valkovenäjä 
  5. sija: Nayara Palazon Yebra & Nassin El Harbas Yala, Espanja 
  6. sija: Veronika Pedchenko & Valeriy Bevzyuk, Ukraina 
  7. sija: Vital Zinger & Sean Ziv, Israel 
  8. sija: Maria Gazdikova & Maros Olejar, Slovakia 
  9. sija: Annastasya Bradinsky & Meni Glass, Israel 
  10. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi UP ry!

 

TUOMARIT:
Grethe Andersen, Norja
Gianita Bigazzi, Italia
Jef Boudewijns, Belgia
Victor Buenavida, Espanja
Hsieh, Chuan-Chuan, Taiwan
Genice Marquez, Filippiinit
Mikhail Pavlinov, Valko-Venäjä
Zlatko Stojkovic, Serbia
Alyia Tussupbhekova, Kazakstan


♦ Lisää MM-kilpailujen tuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************
 

IPC BELGIAN OPEN–PYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILU

HASSELT, BELGIA 24.-25.10.2015


Single 2 Ladies (Tanssit SW, TG, SF, VW & QS)

 1. sija: Birgitta Starast, Suomi UP ry!

TUOMARIT:
Grethe Andersen, Norja
Leona Pellens, Belgia
Pippa Roberts, Malta
Diethard Govekar, Itävalta
Andrej Novotny, Slovenia
Ed Vandervall, Hollanti
Jan Greets, Belgia


♦ Lisää kilpailutuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************
 

PYÖRÄTUOLITANSSIN KANSALLINEN HOT LATINKILPAILU
LIIKUNTAKESKUS PAJULAHTI, NASTOLA 17.10.2015

 

Champion Duo 1+2 latinalaistanssit

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Helsinki/Porvoo UP ry!
  2. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Tampere
  3. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo

Champion Single naiset 1 latinalaistanssiterilliskilpailu

  1. sija: Tuuli Harju, Helsinki UP ry!
  2. sija: Tinja Toivonen, Porvoo
  3. sija: Karin Antell, Porvoo

Champion Single naiset 2 latinalaistanssiterilliskilpailu

  1. sija: Birgitta Starast, Helsinki UP ry!
  2. sija: Hanna Ihantola, Tampere

Champion Single miehet 1+2 latinalaistanssiterilliskilpailu

  1. sija: Karl Andersson, Tampere
  2. sija: Gustav Antell, Porvoo

Tulokas Combi 2

  1. sija: Jyrki Vesikko & Sari Mukkala, Oulu
  2. sija: Emma Hokkanen & Marja Saarela, Kuopio

Tulokas Combi 1+2 Cha chaerilliskilpailu

  1. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo
  2. sija: Jyrki Vesikko & Sari Mukkala, Oulu


ERILLISKILPAILU: SAMBA

Tulokas Single 1

  1. sija: Pasi Tohmo, Vihti – UP ry!

 

TUOMARIT:
Mikko Ahti, Piikkiö
Harri Kokkonen, Kuopio
Carola Tuokko, Tampere

LUOKITTELIJAT:
Johanna Jaakonaho, Helsinki
Ritva Rahkonen, Masku


****************************************************************************************************


IPC CONTINENTS' CUP–PYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILU

PIETARI, VENÄJÄ 5.-6.9.2015

 

World Cup Combi 1 Vak (Tanssit SW, TG, SF, VW & QS)

  1. sija: Hye-Jeong Jang & Jaewoo Lee, Korea
  2. sija: Veranika Kasach & Aliaksei Zuhktsikau, Valko-Venäjä
  3. sija: Anastasia Vasilenko & Kirill Kiryukhatntsev, Venäjä
  4. sija: Aidana Beglenova & Ardak Otorbayev, Kazakstan
  5. sija: Hei Man Ho & Wah Keung Ma, Hongkong
  6. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi – UP ry!
  7. sija: Maria Kotmanova & Viktor Pogorelov, Venäjä
  8. sija: Eva Birken-Sperl & Johann Kaschuba, Saksa
  9. sija:  Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi
10. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi


World Cup Combi 1 Lat (SB, CH, RB, PD & JV)

  1. sija: Darya Kulsh & Aliaksandr Liakhovich, Valko-Venäjä
  2. sija: Hanna Siratsiuk & Ihar Kuliashou, Valko-Venäjä
  3. sija: Veranika Kasach & Aliaksei Zuhktsikau, Valko-Venäjä
  4. sija: Hei Man Ho & Wah Keung Ma, Hongkong
  5. sija: Vital Zinger & Sean Ziv, Israel
  6. sija: Holly Yau & Wo Chau Wong, Hongkong
  7. sija: Maria Nesterova & Sergey Zorin, Venäjä
  8. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi UP ry!
  9. sija: Liron Barak & Shimon Hatam, Israel
10. sija: Anastasiya Braginsky & Meni Glass, Israel
 

TUOMARIT:
Mikko Ahti, Suomi
Gladys Bullock, Etelä-Afrikka
Irina Volkova, Venäjä
Diethard Govekar, Itävalta
Dagyeom Lee, Korea
Mikhail Pavlinov, Valko-Venäjä
Gina Sepp, Hollanti
Yuri Simonov, Venäjä
Zlatko Stojkovich, Serbia

KANSAINVÄLISET LUOKITTELIJAT:
Owen Tsai, Kiinan Taipei
Marjon van Eijsden, Hollanti
Gerda Nelles, Belgia
Hermann Gotthardt, Saksa

KANSALLINEN LUOKITTELIJA:
Nina Andreeva, Venäjä


♦ Lisää kilpailutuloksia löydät täältä


****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN SCANDIC INTERNATIONAL CUPKILPAILU
GÖTEBORG, RUOTSI 2.5.2015

 

Combi/Duo 1 Bugg
Luokassa oli yhdeksän tanssiparia.

  1. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi (Combi 1) – UP ry!
  2. sija: Magnus Kindåker & Maria Bäcklund, Ruotsi (Combi 1)
  3. sija: Zandra Lindberg & Andrea Gazzola, Ruotsi (Combi 1)

Combi/Duo 1 Modern vals
Luokassa oli 11 tanssiparia.

      1. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi (Combi 1) – UP ry!
      2. sija: Björn Södersen & Bodil Södersen, Norja (Combi 1)
      3. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi (Duo 1)
      6.-9. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi (Combi 1)


Combi/Duo 2 Modern vals
Luokassa oli yhdeksän tanssiparia.

  1. sija: Tor-Erik Sörensen & Gina Thygesen, Norja (Combi 2)
  2. sija: Kenneth Andersson & Maria Stomberg, Ruotsi (Combi 2)
  3. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi (Duo 2) – UP ry!
  4. sija: Jan Antonsson & Teresé Antonsson, Ruotsi (Duo 2)

Combi/Duo 1 Tango
Luokassa oli seitsemän paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi (Combi 1) – UP ry!
  2. sija: Björn Södersen & Bodil Södersen, Norja (Combi 1)
  3. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi (Duo 1)
  4. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi (Combi 1)

Combi/Duo 2 Tango
Luokassa oli neljä paria.

  1. sija: Tor-Erik Sörensen & Gina Thygesen, Norja (Combi 2)
  2. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi (Duo 2) – UP ry!
  3. sija: Amra Huskic & Linda Bohman, Ruotsi (Combi 2)
  4. sija: Peter Ringman & Åsa Ringman, Ruotsi (Combi 2)

Combi/Duo 1 Slowfox
Luokassa oli seitsemän paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Timo Pyykkönen, Suomi (Combi 1) – UP ry!
  2. sija: Björn Södersen & Bodil Södersen, Norja (Combi 1)
  3. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi (Duo 1)
  4. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi (Combi 1)

Combi/Duo 2 Slowfox
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Tor-Erik Sörensen & Gina Thygesen, Norja (Combi 2)
  2. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi (Duo 2) – UP ry!
  3. sija: Peter Ringman & Åsa Ringman, Ruotsi (Combi 2)

 

TUOMARIT:
Margaretha Donosa, Ruotsi
Tobias Svensson, Ruotsi
Håkan Mårtensson, Ruotsi


♦ Lisää Ruotsin mestaruuskilpailujen & Scandic International Cupkilpailutuloksia
löydät täältä

 

****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN 6. SM- SEKÄ 2. SUOMI OPENKILPAILUT
KISAKALLION URHEILUKESKUS, LOHJA 15.3.2015

 

SM-KILPAILUT:

Champion Combi 1 Vak (Tanssit SW, TG, SF & QS)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Helsinki/Kouvola UP ry!
  2. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Tampere
  3. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo

Champion Duo 1 Vak (SW, TG, VW, SF & QS)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Tampere
  2. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo
  3. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tarmpere

Champion Duo 1 Lat (SB, CH, RB, PD & JV)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Tampere
  2. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere
  3. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo

Single 1 (SW, TG, SB, RB & JV)
Luokassa oli kolme tanssijaa.

  1. sija: Tuuli Harju, Helsinki UP ry!
  2. sija: Gustav Antell, Porvoo
  3. sija: Karin Antell, Porvoo

 

SUOMI OPENKILPAILU:

Pre-Champion Combi 2 Vak (SW, TG, SF & QT)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Sirpa Leppänen & Helmiina Luoma, Tampere
  2. sija: Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Tampere/Kangasala
  3. sija: Marju Väisänen & Timo Ikonen, Tampere

Pre-Champion Combi 1 Lat (SB, CH, RB & JV)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Helsinki/Kouvola UP ry!
  2. sija: Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Tampere/Kangasala
  3. sija: Sirpa Leppänen & Helmiina Luoma, Tampere

Tulokkaat Combi 1 (SW, QS & SB)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Jouko Patokoski & Sinikka Myllyoja, Simo/Kemi
  2. sija: Maija-Liisa Kohonen & Taru Vuolle, Jyväskylä

Tulokkaat Combi 2 (SW, QS & SB)
Luokassa oli neljä paria.

  1. sija: Sari Mukkala & Jyrki Vesikko, Oulu
  2. sija: Jenni Anttila & Raija Pesonen, Oulu
  3. sija: Teija Kustula & Pekka Laine, Jyväskylä
  4. sija: Valtteri Aromäki & Laura Aro, Tampere

Single 1 (SW & SB)
Luokassa oli kolme tanssijaa.

  1. sija: Hanna Ihantola, Porvoo
  2. sija: Karl Andersson, Porvoo
  3. sija: Pasi Tohmo, Vihti UP ry!

Lavatanssi Combi
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Jouko Patokoski & Sinikka Myllyoja, Simo/Kemi
  2. sija: Teija Kustula & Virpi Nieminen, Jyväskylä
  3. sija: Jenni Anttila & Raija Pesonen, Oulu

Lavatanssi Duo
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Tampere
  2. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere


OSALLISTUJIA YHTEENSÄ: 32 TANSSIJAA
 

  SM- JA SUOMI OPEN -KILPAILUN SYMPPISPARIN KIERTOPALKINTO
  – lahjoittajana Timo Pyykkönen
  2015:  Karl Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere

 

TUOMARIT:
Ray Bulpitt, Iso-Britannia/Etelä-Afrikka
Tuula Brofeldt, Espoo
Mikko Ahti, Piikkiö
Harri Kokkonen, Kuopio
Carola Tuokko, Tampere

LUOKITTELIJAT:
Johanna Jaakonaho, Helsinki
Ritva Rahkonen, Masku

 

****************************************************************************************************

 

MALTA DANCE SPECTACULARPYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILU

VALLETTA, MALTA 29.-30.11.2014

 

Combi Ballroom Championship class 1 (Tanssit SW, TG, SF, VW & QS)
Luokassa oli neljä paria.

 1. sija: Tim Bijker & Marleen Bolwijn, Hollanti
 2. sija: Reinar Kober & Birgit Habber-Kober, Saksa
 3. sija: Michael Dvorzak & Julia Nagyova, Slovakia
 4. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi

 

****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN EM-KILPAILUT
LOMIANKI, PUOLA 8.-9.11.2014

 

Combi 1 Vakiot (Tanssit SW, TG, SF, VW & QS)
Luokassa oli 10 tanssiparia.

 9. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Suomi UP ry!


Combi 1 Lattarit (Tanssit SB, CH, RB, PD & JV)
Luokassa oli seitsemän tanssiparia.

 7. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, SuomiUP ry!


Duo 1 + 2 Vakiot (Tanssit SW, TG, SF, VW & QS)
Luokassa oli 11 tanssiparia.

 11. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi


Single 1 Naiset (Tanssit SW, TG, SB, RB & JV)
Luokassa oli seitsemän tanssijaa.

 6. sija: Tuuli Harju, Suomi UP ry!
 7. sija: Tinja Toivonen, Suomi


TUOMARIT:
Waldemar Ziomek, Puola
Gianni Chiapperini, Italia
Corrie van Hugten, Hollanti
Olena Chyzh, Ukraina
Antoni Zalinski, Puola
Elena Lozko, Venäjä
Mikhail Pavlinov, Valko-Venäjä
Michael Webel, Saksa


♦ Lisää EM 2014kilpailutuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************

 

IPC BELGIAN OPENPYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILUT
LOMMEL, BELGIA 27.-28.9.2014

 

Lauantai 27.9.

Single Ladies (Tanssit SW, TG, SB, RB & JV)
Luokassa oli 3 tanssijaa.

 1. sija: Katarina Bloch, Puola
 2. sija: Sonja Vukasinovic, Itävalta
 3. sija: Tinja Toivonen, Suomi
 

TUOMARIT:
Vladislava Kostak, Ukraina
Konstantin Vasilyev, Venäjä
Anton Max, Itävalta
Corrie van Hugten, Hollanti
Gina Sepp, Hollanti
Mar Ekkart, Belgia
Jan Geerts, Belgia

♦ Lisää Belgian Open 2014kilpailutuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN HOT LATINKILPAILU
KOKONHALLI, PORVOO 15.6.2014

 

Champion Duo 2  yhdistetty (SB, CH, RB, PD & JV)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen UP ry!
  2. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola
  3. sija: Gustav Antell & Karin Antell

Single 1 (SB & CH)
Luokassa oli seitsemän tanssijaa.

  1. sija: Tuuli Harju UP ry!
  2. sija: Tinja Toivonen
  3. sija: Karin Antell
  4. sija: Gustav Antell
  5. sija: Annika Skog
  6. sija: Tomi Salo UP ry!
  7. sija: Marja-Terttu Lindfors

Single 2 (SB & CH)
Luokassa oli kolme tanssijaa.

  1. sija: Birgitta Starast UP ry!
  2. sija (jaettu): Karl Andersson / Hanna Ihantola

ERILLISKILPAILU: Cha cha

Tulokkaat Combi 1
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola UP ry!
  2. sija: Annika Skog & Pirjo Malmberg-Tarvonen
  3. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen


OSALLISTUJIA YHTEENSÄ: 13 tanssijaa
 

TUOMARIT:
Corrie van Hugten, Hollanti
Harri Kokkonen, Suomi
Timo Pyykkönen, Suomi

 

****************************************************************************************************

 

DUTCH OPEN JA WORLD CUPPYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILUT
CUIJK, HOLLANTI 19.-20.4.2014

 

Lauantai 19.4.

DUTCH OPEN

Debutant Combi 1 (Tanssit SW, QS & SB)
Luokassa oli 14 paria.

 1. sija: Gregor Plestenjak & Jerneja Kolbl, Slovakia
 2. sija: Sander Deckx & Dorien Smits, Belgia
 3. sija: Johnny Pedersen & Lena Sejero, Tanska
 4. sija: Alenka Kolenc & Marja Koren, Slovenia
 5. sija: Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Suomi

11.-13. sija: Reino Laapotti & Sanna Sihvola, Suomi

Debutant Combi 2 (SW, QS & SB)
Luokassa oli 18 paria.

 1. sija: Jell Neveux & Jolanda de Wit, Hollanti
 2. sija: Caitlin McNicen & Anna Chatfield, Iso-Britannia
 3. sija: Paulien Meijers-Bos & Peter Janssens, Hollanti

16. sija: Teija Kustula & Pekka Laine, Suomi

Amateur Duo 1 Lattarit (SB, CH, RB & PD)
Luokassa oli 11 paria.

 1. sija: Greet Kenis & Klaartje Peeters, Belgia
 2. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi
 3. sija: Ana Razborsek & Nina Wabra Jakic, Slovenia

Amateur Duo 2 Vakiot (SW, TG, VW & QS)
Luokassa oli yhdeksän paria.

 1. sija: Amy Bray & Abbie Gayle Higgins, Iso-Britannia
 2. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi UP ry!
 3. sija: Robert Daling & Maria Hoeve-Sloot, Hollanti
 4. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Suomi

Amateur Combi 1 Lattarit (SB, CH, RB & JV)
Luokassa oli 13 paria.

 1. sija: Karina Frederiksen & Jonas Rasmussen, Tanska
 2. sija: Chaeli Mycroft & Damian Michaels, Etelä-Afrikka
 3. sija: Ines Golobic & Vesna Rom, Slovenia
 4. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Suomi UP ry!
 

Sunnuntai 20.4.

DUTCH OPEN

Debutant Combi 1 (SW, QS & SB)
Luokassa oli 13 paria.

 1. sija: Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Suomi
 2. sija: Anja Jersan & Nina Jakic Wabra, Slovenia
 3. sija: Jerneja Kolbl & Gregor Plestenjak, Slovenia

11.-12. sija: Reino Laapotti & Sanna Sihvola, Suomi

Debutant Combi 2 (SW, QS & SB)
Luokassa oli 15 paria.

 1. sija: Anouk van Zandvliet & Daphne vd Langeberg, Hollanti
 2. sija: Jelle Neveux & Jolanda de Wit, Hollanti
 3. sija: Markus Vogel & Elisabeth Klimmeck, Saksa

14.-15. sija: Teija Kustula & Pekka Laine, Suomi

Amateur Duo 1 Vakiot (SW, TG, VW & QS)
Luokassa oli 11 paria.

 1. sija: Greet Kenis & Klaartje Peeters, Belgia
 2. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Suomi
 3. sija: Ana Razborsek & Nina Wabra Jakic, Slovenia

Amateur Duo 2 Lattarit (SB, CH, RB & PD)
Luokassa oli yhdeksän paria.

 1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Suomi UP ry!
 2. sija: Marga Roelofsen & Marleen Merkus, Hollanti
 3. sija: Danny Castien & Miranda Moleman, Hollanti

Amateur Combi 1 Vakiot (SW, TG, SF & QS)
Luokassa oli 16 paria.

 1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Suomi UP ry!
 2. sija: Karina Frederiksen & Jonas Rasmussen, Tanska
 3. sija: Ines Golobic & Vesna Rom, Slovenia
 4. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Suomi

15.-16. sija: Marja Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Suomi
 

WORLD CUP

Duo 1 Vakiot
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi
  2. sija: Anita Genissen & Nicole Kuster, Hollanti
  3. sija: Margareth de Wilde & Tineke van der Linde, Hollanti
 

TUOMARIT:
Okszana Jegonyan, Unkari
Pippa Roberts, Malta
Jef Boudewijns, Belgia
Ray Bulpitt, Etelä-Afrikka
Andrej Novotny, Slovakia
Leonid Tarasov, Venäjä
Ger van Zandwijk, Hollanti


♦ Lisää Dutch Open 2014kilpailutuloksia löydät täältä

 

****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN 5. SM- SEKÄ 1. SUOMI OPENKILPAILUT
KISAKALLION URHEILUKESKUS, LOHJA 23.3.2014

 

SM-KILPAILU:

Champion Combi 1 Vak (SW, TG, SF & QS)
Luokassa oli viisi paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Helsinki/Kouvola UP ry!
  2. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Tampere
  3. sija: Sirkka Saarinen & Denise Walboomers, Tampere
  4. sija: Jukka Liedenpohja & Aino Tammisto, Tampere
  5. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Porvoo

Champion Duo 1 Vak (SW, TG, VW, SF & QS)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo
  2. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Tampere

Champion Duo 1 Lat (SB, CH, RB, PD & JV)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Tampere
  2. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo

Champion Duo 2 Vak (SW, TG, VW, SF & QS)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Helsinki/Porvoo UP ry!
  2. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere

Champion Duo 2 Lat (SB, CH, RB, PD & JV)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Helsinki/Porvoo UP ry!
  2. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere

 

SUOMI OPENKILPAILU:

Pre-champion Combi 2 Vak (SW, TG, SF & QT)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Sarianna Makkonen & Toni Aho, Tampere
  2. sija: Timo Ikonen & Marjo Väisänen, Tampere

Tulokkaat Combi 1 (Tanssit SW, QS & SB)
Luokassa oli viisi paria.

  1. sija: Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Tampere
  2. sija: Arja Kalliokoski & Mervi Ikonen, Tampere
  3. sija: Kati Kallioniemi & Olavi Esala, Tampere
  4. sija: Hannu Telenius & Pirjo Leppälä, Tampere
  5. sija: Riikka Seppälä & Taina Saha, Tampere

Tulokkaat Combi 2 (SW, QS & SB)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Markus Pohja & Riikka Keinänen, Mikkeli
  2. sija: Teija Kustula & Pekka Laine, Jyväskylä
  3. sija: Valtteri Aromäki & Laura Aro, Tampere

Single 1 (SW & SB)
Luokassa oli seitsemän tanssijaa.

  1. Tuuli Harju, Helsinki UP ry!
  2. Karin Antell, Porvoo
  3. Tinja Toivonen, Porvoo
  4. Gustav Antell, Porvoo
  5. Zaida-Ester Launis, Tampere
  6. Tomi Salo, Vantaa UP ry!
  7. Pasi Tohmo, Vihti UP ry!

Single 2 (SW & SB)
Luokassa oli viisi tanssijaa.

  1. sija: Birgitta Starast, Helsinki UP ry!
  2. sija: Leevi Ketola, Tampere
  3. sija: Hanna Ihantola, Tampere
  4. sija: Karl Andersson, Porvoo
  5. sija: Miika Isoviita, Tampere


OSALLISTUJIA YHTEENSÄ: 40 tanssijaa
 

SM- JA SUOMI OPEN -KILPAILUN SYMPPISPARIN KIERTOPALKINTO
- palkinnon lahjoittajana Timo Pyykkönen
2014:  Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo

 

TUOMARIT:
Harri Kokkonen, Kuopio
Taina Puujalka, Jämsä
Päivi Honkanen, Loviisa
Mikko Ahti, Piikkiö
Carola Tuokko, Tampere

LUOKITTELIJAT:
Johanna Jaakonaho, Helsinki
Ritva Rahkonen, Masku


****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN 4. SM-KILPAILUT
KISAKALLION URHEILUKESKUS, LOHJA 22.9.2013

 

Tulokkaat Combi 1 (Tanssit SW, QS & SB)
Luokassa oli neljä paria.

  1. sija: Sirkka Saarinen & Annika Välimaa, Tampere
  2. sija: Timo Ikonen & Marjo Väisänen, Tampere
  3. sija: Juuso Karhunen & Mari Viitanen, Tampere
  4. sija: Riikka Seppänen & Taina Saha, Tampere

Tulokkaat Combi 2 (SW, QS & SB)
Luokassa oli neljä paria.

  1. sija: Sarianna Makkonen & Toni Aho, Tampere
  2. sija: Teija Kustula & Pekka Laine, Jyväskylä
  3. sija: Valtteri Aromäki & Laura Aro, Tampere
  4. sija: Janne Lehtinen & Tiina Repo, Tampere

Pre-champion Combi 1 Vak (SW, TG, SF & QS)
Luokassa oli viisi paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Helsinki/Kouvola UP ry!
  2. sija: Mikko Hakkarainen & Tuija Pajunen, Tampere
  3. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo
  4. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Porvoo
  5. sija: Juha Hinkkanen & Leila Gynther, Kotka

Pre-champion Combi 1 Lat (SB, CH, RB & JV)
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Helsinki/Kouvola UP ry!
  2. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo
  3. sija: Juha Hinkkanen & Leila Gynther, Kotka

Pre-champion Duo 1 Vak (SW, TG, VW & QS)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo
  2. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Tampere

Pre-champion Duo 1 Lat (SB, CH, RB & PD)
Luokassa oli yksi pari.

  1. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo

Pre-champion Duo 2 Vak (SW, TG, VW & QS)
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Helsinki/Porvoo UP ry!
  2. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere

Pre-champion Duo 2 Lat (SB, CH, RB & PD)
Luokassa oli yksi pari.

  1. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen, Helsinki/Porvoo UP ry!

 

ESITTELYLAJINA: SINGLETANSSI

Single 1 (Tanssit SW & SB)
Luokassa oli viisi tanssijaa.

  1. Tuuli Harju, Helsinki UP ry!
  2. Karin Antell, Porvoo
  3. Tinja Toivonen, Porvoo
  4. Gustav Antell, Porvoo
  5. Sirkka Saarinen, Tampere

Single 2 (SW & SB)
Luokassa oli neljä tanssijaa.

  1. sija: Leevi Ketola, Tampere
  2. sija: Birgitta Starast, Helsinki UP ry!
  3. sija: Hanna Ihantola, Tampere
  4. sija: Karl Andersson, Porvoo

OSALLISTUJIA YHTEENSÄ: 34 tanssijaa
 

TUOMARIT:
Lucienne Swinnen, Hollanti
Pia Keränen, Oulu
Harri Kokkonen, Kuopio
Kari Nyyssönen, Järvenpää
Timo Pyykkönen, Kouvola

LUOKITTELIJAT:
Denis Jaeken, Belgia
Gerda Nelles, Belgia


****************************************************************************************************

 

IPC DUTCH OPEN JA WORLD CUP -PYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILUT
CUIJK, HOLLANTI 30.-31.3.2013

 

Lauantai 30.3.

DUTCH OPEN:

Debutant Combi 1 (Tanssit SW, QS & SB)

   4. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola UP ry!

Debutant Duo 1 (SW, QS & SB)

   1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis

Debutant Duo 2 (SW, QS & SB)

   2. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen UP ry!
   4. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola


TUOMARIT:
Oliver Beetz, Saksa
Margareth Brix, Iso-Britannia
Anne Jensrud, Norja
Leona Pellens, Belgia
Jan Postulart, Hollanti
Pippa Roberts, Malta
Ger van Zandwijk, Hollanti

 

Sunnuntai 31.3.

DUTCH OPEN:

Debutant Combi 1 (Tanssit SW, QS & SB)

   1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola UP ry!

Debutant Duo 1

   1. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis

Debutant Duo 2

   2. sija: Birgitta Starast & Tinja Toivonen UP ry!
   3. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola

Senior Combi 1 Stardard (SW, TG, VW, SF & QS)

   4. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen

Amateur Combi 1 Standard (SW, TG, VW & QS)

  14. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen

 

WORLD CUP:

Combi 1 Stardard (Tanssit SW, TG, VW, SF & QS)

  14. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen

Duo 1 Standard

   2. sija: Gustav Antell & Karin Antell



****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN 3. SM-KILPAILUT
Kisakallion Urheilukeskus, Lohja 23.9.2012

 

SEURATANSSITYYLI (Tansseina SW, TG ja SF):

Combi 1luokka
Luokassa oli 11 paria.

  1. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Helsinki/Kouvola UP ry!
  2. sija: Kati Kallioniemi & Tuija Pajunen, Tampere
  3. sija: Juha Hinkkanen & Leila Gynter, Kotka
  4. sija: Krista Kilpeläinen & Aila Peräjoki, Tampere
  5. sija: Mikko Hakkarainen & Eija Mäkinen, Tampere
  6. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Porvoo

Combi 2luokka
Luokassa oli yksi pari.

  1. sija: Markus Mäkelä & Päivi Tegelberg, Kouvola

Duo 1luokka
Luokassa oli kolme paria.

  1. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo
  2. sija: Leevi Ketola & Zaida-Ester Launis, Tampere
  3. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo

Duo 2luokka
Luokassa oli kaksi paria.

  1. sija: Kalle Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere
  2. sija: Pasi Tohmo & Birgitta Starast, Vihti/Helsinki UP ry!


ERILLISKILPAILU: SAMBA

Combi 1luokka
Luokassa oli seitsemän paria.

  1. sija: Kati Kallioniemi & Tuija Pajunen, Tampere
  2. sija: Tuuli Harju & Marko Ukkola, Helsinki/Kouvola UP ry!
  3. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo
  4. sija: Juha Hinkkanen & Leila Gynter, Kotka
  5. sija: Teija Kustula & Saija Saarinen, Jyväskylä
  6. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Porvoo

Combi 2luokka
Luokassa oli yksi pari.

  1. sija: Markus Mäkelä & Päivi Tegelberg, Kouvola

Duo 1luokka
Luokassa oli yksi pari.

  1. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo

Duo 2luokka
Luokassa oli yksi pari.

  1. sija: Kalle Andersson & Hanna Ihantola, Porvoo/Tampere


OSALLISTUJIA YHTEENSÄ: 38 tanssijaa
 

TUOMARIT:
Lucienne Swinnen, Hollanti
Päivi Honkanen, Suomi
Pia Keränen, Suomi
Kari Nyyssönen, Suomi
Timo Pyykkönen, Suomi

LUOKITTELIJA:
Peer van De Riet, Hollanti


****************************************************************************************************

 

IPC DUTCH OPEN JA WORLD CUP -PYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILUT
CUIJK, HOLLANTI 7.-8.4.2012

 

Lauantai 7.4.

DUTCH OPEN:

Debutant Duo 2 (SW, QS & SB)

   1. sija: Birgitta Starast & Hilkka Jokivirta UP ry!
   7.-8. sija: Karl Andersson & Hanna Ihantola

 

Sunnuntai 8.4.

DUTCH OPEN:

Senior Amateur Combi 1 (SW, TG, VW, SF & QS)

   1. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen

Amateur Duo 1 (SW, TG, VW & QS)

   3. sija: Gustav Antell & Karin Antell

Debutant Duo 2 (SW, QS & SB)

   1. sija: Birgitta Starast & Hilkka Jokivirta UP ry!



****************************************************************************************************

 

PYÖRÄTUOLITANSSIN 2. SM-KILPAILUT

Pajulahden urheilukeskus, Nastola 18.9.2011

 

Seuratanssityyli

Tansseina SW, TG & SF

Combi 1luokka
Luokassa oli kuusi paria.

  1. sija: Sirkka Saarinen & Aila Peräjoki, Tampere
  2. sija: Marco Putus & Sture Rosenqvist, Askola/Pyhtää
  3. sija: Pasi Tohmo (UP ry!) & Eero Honkanen, Vihti/Loviisa
  4. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Porvoo
  5. sija: Juha Hinkkanen & Leila Gynter, Kotka
  6. sija: Emilia Mäkiranta & Tom Färn, Pori/Järvenpää

Duo 1luokka
Luokassa oli kuusi paria.

  1. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Porvoo
  2. sija: Reino Laapotti & Sirpa Pirttilä, Kouvola/Nivala
  3. sija: Liisa Saarnivaara & Annika Skog, Jyväskylä/Porvoo

Duo 2luokka
Luokassa oli kuusi paria.

  1. sija: Birgitta Starast & Hilkka Jokivirta, Helsinki UP ry!
  2. sija: Kalle Andersson & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo
  3. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Porvoo


Kilpatanssisarja

Tansseina SW, TG, VW, SF & QT

Combi 1 Vakiot
Luokassa oli yksi pari

  1. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Porvoo

Combi 2 Vakiot
Luokassa oli yksi pari.

  1. sija: Hanna Ihantola & Jarno Jokela, Tampere/Nokia


TUOMARIT:
Petra Skofic, Slovenia
Päivi Honkanen, Suomi
Harri Kokkonen, Suomi
Kari Nyyssönen, Suomi
Timo Pyykkönen, Suomi

LUOKITTELIJAT:
Dorit Sharet, Israel
Thor Erik Kleppe, Norja

 
****************************************************************************************************

 

IPC DUTCH OPEN & WORLD CUP -PYÖRÄTUOLITANSSIKILPAILUT
CUIJK, HOLLANTI 23.-24.4.2011


WORLD CUP:

Combi 1 Standard (24.4.)
Luokassa oli 12 paria.

  1. sija: Nataliya Kolesova & Andrii Tovstyl, Ukraina
  2. sija: Iryna Mazharava & Kanstantsin Sheida, Valko-Venäjä
  3. sija: Veranika Makhortava & Aliaksei Zukhtsikau, Valko-Venäjä
  4. sija: Patricia Pijl & Robert Streunding, Hollanti
  5. sija: Christiaan Feess & Claudia Maierl, Saksa
  6. sija: Linda Spijkers & Bastiaan Janssen, Hollanti

    12. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi


Combi 2 Standard (23.4.)
Luokassa oli 22 paria.

  1. sija: Kimberlyvd Broek & Rosanna Schellekens, Liettua
  2. sija: Lieke Kauwenberg & Andre Quax, Hollanti
  3. sija: Manfred Haak & Christine Engelhardt, Saksa
  4. sija: Miranda Moleman & Ronald van Nus, Hollanti
  5. sija: Hilde van Ingelgem & Frans Herremans, Belgia
  6. sija: Mija Pungersic & Gregor Kunstelj, Slovenia

    18. sija: Ari Mäkelä & Sari Mäkelä, Suomi
 

DUTCH OPEN:

Duo 1 Standard (24.4.)
Luokassa oli 12 paria.

  1. sija: Jolanda Vermeulein & Kimberly Vermeulen, Hollanti
  2. sija: Franka van den Koog & Marleen Merkus, Hollanti
  3. sija: Carmen Poos & Emmy WIggers, Hollanti
  4. sija: Ines Golobovich & Anja Krstinc, Slovenia
  5. sija: Tinike van den WIlde & Margareth de Linde, Hollanti
  6. sija: Marga Roelofsen & Nicole Kuster, Hollanti

      8. sija: Gustav Antell & Karin Antell, Suomi


Combi 1 Standard (24.4.)
Luokassa oli 17 paria.

  1. sija: Michal Ciok & Magdalena Matusiak, Puola
  2. sija: Karina Frederiksen & Martin Ree, Tanska
  3. sija: Celine Houdet & Nicolaj Ree, Tanska
  4. sija: Anja Kristinc & Aleksandra Dikic, Slovenia
  5. sija: Marleen Caspers & Mathieu Kerstens, Hollanti
  6. sija: Henriette van Dam & Gerard van Dam, Hollanti

    14. sija: Marja-Terttu Lindfors & Otto Räsänen, Suomi


Senior Combi 1 + 2 Standard (24.4.)
Maailman 1. pt-tanssikilpailujen senioriluokka -KOKEILU
Luokassa oli seitsemän paria.

      1. sija: Jean-Marc Clement & Andrea Naumann, Saksa
      2. sija: Nel van den Vegte & Henk van den Vegte, Hollanti
      3. sija: Manfred Haak & Christina Engelhardt, Saksa
      4. sija: Bodil Sorensen & Björn Sorensen, Norja
      5. sija: Rika de Lange & Joop de Lange, Hollanti
      6. sija: Ari Mäkelä & Sari Mäkelä, Suomi
      7. sija: Stig Tarvonen & Pirjo Malmberg-Tarvonen, Suomi

       

      ****************************************************************************************************


      PYÖRÄTUOLITANSSIN 1. SM-KILPAILUT **)
      Pajulahden urheiluopisto, Nastola 10.10.2010


      Duo-luokka (Tansseina SW & TG)

      1. sija: Kalle Andersson & Karin Antell, Porvoo
      2. sija: Birgitta Starast & Markku Åhman, Helsinki UP ry!
      3. sija: Heikki Aulio & Sirpa Pirttilä, Helsinki/Nivala
      4. sija: Hilkka Jokivirta (UP ry) & Jarno Jokela, Helsinki/Nokia

      Combi-luokka (Tansseina SW & TG)

      1. sija: Ari Mäkelä & Sari Mäkelä, Rauma
      2. sija: Birgitta Starast & Markku Åhman, Helsinki UP ry!
      3. sija: Terttu Kalliomäki-Tallila & Jarno Jokela, Virrat/Nokia
      4. sija: Reino Laapotti & Aila Peräjoki, Kouvola/Tampere

      TUOMARIT:
      Päivi Honkanen, Loviisa
      Taina Puujalka, Jämsä
      Carola Tuokko, Tampere

      **) Kilpailut olivat epäviralliset SM-kilpailut, 
      sillä kilpailuihin ei saatu kansallista luokittelijaa.
      
      
      SM-kilpailujen Symppisparin kiertopalkinto

      SYMPPISPARIN KIERTOPALKINTO
      ♦ Lahjoittajana Timo Pyykkönen 2014

      SAAJAT
      2017: Salla Kaikkonen & Jenni Anttila
      2016: Sirkka Saarinen & Pia Koponen
      2015: Karl Andersson & Hanna Ihantola
      2014: Gustav Antell & Karin Antell